• Wydarzenia
  • Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA patronem Konkursu Gwary im. Andrzeja Murańskiego.

Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA patronem Konkursu Gwary im. Andrzeja Murańskiego.

04-05-2022

Niedzielne popołudnie 24 kwietnia w Juszczynie stało się okazją do wspomnień o znanym gawędziarzu i zielarzu Panu Andrzeju Murańskim. Tego dnia właśnie w jego rodzinnej miejscowości Juszczynie w domu ludowym odbyła się gala Konkursu Gwary zorganizowana dla uczczenia jego pamięci.

Na zorganizowaną galę przybyła liczna publiczność. Na wydarzeniu obecna była także żona zmarłego Andrzeja Murańskiego – Pani Marysia, oraz jego dzieci.

W programie występ laureatów, można było zobaczyć także ciekawe muzyczne przerywniki. Swoje umiejętności zaprezentowali tego dnia Heligoniści z Ogniska Muzycznego prowadzonego przez Pana Łukasza Kupczaka, a zwieńczeniem wydarzenia był energiczny występ muzyczno-taneczny w wykonaniu Zespołu Pieśni
i Tańca „Jodełki” z Radziechów.

Przesłuchania konkursowe odbyły się 13 kwietnia, udział w nich wzięło 48 osób. Zgodnie z regulaminem wystartować można było w aż dwóch kategoriach, które obejmowały recytacja utworów w języku regionalnym (gwarze) oraz kategorię literacką, do której można było zgłosić własne prace. Uczestnicy przybyli na to wydarzenie praktycznie z całego Powiatu Żywieckiego, a nawet z Bielska-Białej.

W komisji konkursowej zasiadły: Pani Maria Grzegorek – przewodnicząca jury, laureatka nagrody im. Oskara Kolberga, znana twórczyni ludowa z Juszczyny, Pani Dorota Ryżka – znana i utalentowana nauczycielka, wieloletni praktyk i muzyk oraz Pani Brygida Murańska – instruktor Kapeli Zespołu Regionalnego Grojcowianie z Wieprza, członkini Rodzinnej Kapeli Wrzeszczów z Juszczyny, wieloletni pracownik Gminnego Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz oraz pasjonatka gwary, melodii ludowej, kompozytorka i pisarka.

Jury jednogłośnie postanowiło przyznać jedną nagrodę Grand Prix Panu Wiesławowi Pawlusowi oraz nagrodę dla najmłodszych uczestników i dla grupy za najpiękniej zaprezentowane zabawki.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Bank Spółdzielczy Ziem Górskich KARPATIA dziękuje za wspaniałe występy i możliwość wsparcia wydarzenia!

 

 

2 Zdjcie Konkurs gwary

 

3 Zdjcie Konkurs gwary

 

4 Zdjcie Konkurs gwary

 

5 Zdjcie Konkurs gwary

 

6 Zdjcie Konkurs gwary

 

7 Zdjecie Konkurs gwary

Cookies
Znajdziesz nas też tutaj